Dziś będzie dalej w temacie snu, a właściwie to o bezsenności i sposobach na bestię;-)
W długim okresie czasu osoby cierpiące na bezsenność zmagają się też z innymi dolegliwościami.
Pomijając już oczywiste zmęcznie i brak energii w ciągu dnia po nieprzespanej nocy, z czasem zaczynają dochodzić:
– nadciśnienie
– problemy z gospodarką cukrowo-insulinową
– obniżone libido
– problemy z potencją
– problemy skórne
– wypadające włosy
– poddenerwowanie
– stany lekowe
– depresja
itd, itd…
Ponieważ w naszym ciele wszystko jest ze sobą powiązane, mamy efekt domina.
Wiemy już, że popularne leki nasenne z grupy benzodiazepin nie rozwiązują problemu, a są silnie uzależniające. Podobnie branie w nieskończoność dostępnej bez recepty melatoniny nie jest dobrym rozwiązaniem (przypominam, że melatonina to hormon o bardzo silnym działaniu, a skutki jego długoterminowego zażywania nie zostały jeszcze zbadane).
Czy są zatem naturalne sposoby na bezsenność?
Oczywiscie!
Ale… nie działają na zasadzie „magicznej pigułki”, którą zażyjemy i po sprawie. Wymagają pracy własnej, regularnej i codziennej.
Na to jak zasypiamy wieczorem ma wpływ już to, co robimy tuż po wstaniu. Właściwie na nasz sen ma wpływ nasz cały styl życia – to, co zjadamy w ciagu dnia, rodzaj i pora aktywności fizycznej (intensywne ćwiczenia w późnych godzinach wieczornych lub nocnych raczej utrudnią niż ułatwią zaśnięcie), radzenie sobie ze stresem i z trudnymi emocjami.
Ponieważ układ nerwowy połączony jest z każdym innym układem w naszym ciele (pokarmowy, hormonalny, rozrodczy, odpornościowy itd) najskuteczniejszymi metodami do radzenia sobie z bezsennością i innymi dolegliwościami, będą te, które wpływają bezpośrednio na układ nerwowy.
Badanie Amerykańskiej Akademii Medycyny Snu (AASM) pokazują , że poranna medytacja jest jednym z najskuteczniejszych sposobów na radzenie sobie z chroniczną bezsennoścą. Medytujący codziennie rano przez 8 tygodni pacjenci, nie tylko przestali cierpieć na bezsenność, ale też poprawil się ich ogólny stan zdrowia (m.in. ciśnienie krwi, poziom cukru, waga, libido, nastrój).
W swojej praktyce z osobami cierpiącymi na nadwagę/otyłość, widzę też, jak wiele zmienia zadbanie o jakościowy sen.
Chcę Was zatem zaprosić do zadbania o siebie w 2023 roku i praktykowanie razem ze mną ćwiczeń oddechowych i medytacji.